Přeskočit na obsah Přeskočit na postranní panel Přeskočit na zápatí (patičku)

Výšlap na Radhošť

Hora Radhošť je oblíbeným turistickým cílem pro návštěvníky Beskyd všech věkových kategorií, neboť výšlap na Radhošť není nijak náročný. Radhošť je neodmyslitelně spojen se sochou pohanského boha Radegasta jenž je ve zdejším kraji považován za boha pohostinnosti, plodnosti a úrody. Legenda která koluje kolem sochy Radegasta praví, že modlu na vrcholu hory nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v šedesátých letech 9. století na Radhošť zavítali.
Socha byla opět navrácena na Radhošť v roce 1931. Autorem tohoto uměleckého díla je rodák z Frenštátu pod Radhoštěm Albín Polášek, který větší část svého života prožil ve Spojených státech Amerických, sochu dokončil v roce 1930 a věnoval ji obyvatelům zdejšího kraje. V roce 1998 byla socha nahrazena přesnou žulovou replikou, která lépe odolává náročným klimatickým podmínkám na Radhošti.

hora Radhošť
Radhošť z pohledu od Rožnova pod Radhoštěm

Samotný výstup na Radhošť není nijak náročný. Ten kdo neholduje příliš turistice uvítá možnost vyjet autem či autobusem na Pustevny a odtud se vydat po modré turistické značce dlouhé 4km kolem vyhlídkového altánu Cyrilka a sochy pohanského boha Radegasta po hřebeni radhošťského masívu. Druhou možností je navštívit Trojanovice a odtud se vydat sedačkovou lanovkou přímo na vrchol Radhoště. Třetí možnost uvítají nadšenci výšlapů. Červená turistická značka vede z výchozího bodu turistických cest u dolního mostu v Rožnově pod Radhoštěm, kolem Campingu Rožnov, po úbočí Černé hory (885 m.n.m.) až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhoště (1129 m.n.m.).  Trasa je dlouhá 8 kilometrů. Po zelené turistické značce pak můžete sestoupit z Radhoště do Trojanovic, Dolní Bečvy nebo Rožnova pod Radhoštěm.

Radhošť
Dopřejte si svačinku s výhledem na vrchol Radhoště

Pokud navštívíte Valašsko nenechte si ujít výhledy na Beskydy které se Vám naskytnou při výšlapu na Radhošť. V neposlední řadě také musíte vidět sochu pohanského boha Radegasta a tak Cyrila a Metoděje.

Cyril a Metoděj - Pustevny 

Zanechat komentář

SLEVA 30%

Apartmán DELUXE 1240 Kč / noc! Apartmán COMFORT 1030 Kč / noc! Při rezervaci napište do poznámek slevový kód OGAREK. Akce platí do 20.12.2021

Více informací