Přeskočit na obsah Přeskočit na postranní panel Přeskočit na zápatí (patičku)

Rožnov pod Radhoštěm

Pokud se chystáte navštívit Beskydy a vybrali jste si k ubytování některý z hotelů v okolí Rožnova pod Radhoštěm rozhodně jste neprohloupili. Rožnov pod Radhoštěm a jeho blízké okolí je právem považován za srdce Valašska. Tomu také odpovídá množství ubytovacích zařízení, vybere si opravdu každý. V tomto koutku Beskyd najdete jak levné ubytování například v kempech, tak luxusní ubytování v hotelech s termálními bazény.

Z historie Rožnova pod Radhoštěm

První zmínky o Rožnovu pod Radhoštěm se datují k roku 1267. V roce 1310 je poprvé zmiňován také rožnovský hrad, který se rozkládal na vrchu Hradisko nedaleko města. Podle pověsti se na hradě v 16. století usadila loupežnická rota. Od 2. poloviny 16. století bylo městečko i s panstvím ve vlastnictví Žerotínů, kteří je na počátku 19. století prodali hrabatům Kinským. Výhodná podhorská poloha Rožnova jej předurčila k rozvoji lázeňství, klimatické lázně zde byly založeny počátkem 19. století. V současnosti lázeňství prezentují znovuotevřené rožnovské pivní a mořské lázně. V roce 1924 bylo bratry Jaroňkovými založeno proslulé Valašské muzeum v přírodě. Skanzen lidové architektury láká každoročně do města desítky tisíc turistů z celého světa. V roce 2012 byla také na Karlově kopci postavena Jurkovičova rozhledna dle původních plánů architekta Dušana Jurkoviče.

skanzen valaška
Rožnovská Valaška je jedním z mnoha programů skanzenu

Rožnov pod Radhoštěm dnes

Dnes je Rožnov moderním městečkem s 16 tisíci obyvateli s veškerou občanskou vybaveností. Turistický ruch je jednou z priorit města. Ve Valašském muzeu v přírodě které se skládá z Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny se každoročně konají vystoupení národopisných souborů v rámci celoročního folklorního festivalu „Valašský rok“, sestávajícího se z 60 programových akcí. Dalším lákadlem pro turisty trávící svou dovolenou v Beskydech jsou Pustevny a Radhošť. Na Pustevnách vás uchvátí stavby dle návrhu lidového architekta Dušana Jurkoviče Maměnka a Libušín jež jsou dodnes v provozu, socha pohanského boha Radegasta nebo kaple a sousoší slovanských věrozvěstů Cyryla a Metoděje. Nejen milovníci historických památek ale také sportovci si v Rožnově přijdou na své. Cyklostezka údolím řeky Bečvy protíná celé město. Vydat se po ní můžete přes Valašské Meziříčí až do Vsetína nebo proti proudu řeky až k přehradě na Horní Bečvu. Tam také v zimních měsících najdete 10 lyžařských areálů a mnoho kilometrů technicky upravovaných běžkařských tras. V Rožnovské infrastruktuře však také nechybí ani veřejné koupaliště, krytý bazén, fotbalové hřiště a zimní stadion. Populárním sportem jsou zde také skoky na lyžích a jezdectví. Možnost vyjížďky na koních je realizovatelná již ve třech jízdárnách v Rožnově.

Zanechat komentář

0/5

SLEVA 30%

Apartmán DELUXE 1240 Kč / noc! Apartmán COMFORT 1030 Kč / noc! Při rezervaci napište do poznámek slevový kód OGAREK. Akce platí do 20.12.2021

Více informací