Přeskočit na obsah Přeskočit na postranní panel Přeskočit na zápatí (patičku)

Výšlap na Velký Javorník

Veřovické vrchy jsou nejzápadnějším předhůřím Moravskoslezských Beskyd a i zde je spousta krásných míst, kam rádi zavítají mnozí turisté. Jedním z těchto míst je Velký Javorník, nejvyšší hora Veřovických vrchů s nadmořskou výškou 918 metrů. Na jejím vrcholu stojí velmi navštěvovaná turistická chata a rozhledna, která nabízí krásné výhledy do širokého okolí. Až na holý vršek je celý Velký Javorník zalesněný, výšlap na něj je tak příjemný i v horkém létě.

Na Velký Javorník vede několik značených cest. Vydat se sem můžete pěšky z Rožnova pod Radhoštěm, který je vzdálený asi 10 km, nebo z Frenštátu pod Radhoštěm, odkud je délka cesty poloviční. Tři značené turistické trasy vedou až na vrchol hory, kde se pak nachází jejich rozcestí. Modrá stezka vede z části obce Veřovice-Padolí do kopce až na vrchol a měří 3 kilometry. Zelená trasa vede z Frenštátu pod Radhoštěm a její součástí je naučná stezka Velký Javorník, která má délku 5 km a na ní tři zastavení. Poslední červená trasa vede až z Nového Jičína, od Valašského Meziříčí je po ní vedena naučná stezka Veřovické vrchy. Ta měří celkem 21 km a má 13 zastavení, která vypovídají o historii, přírodě a tradicích tohoto kraje Beskyd. Nejpohodlnější je ale jistě trasa po zpevněné asfaltové cestě z Veřovic až k chatě. Ta je oblíbená jak pěšími turisty, tak cyklisty, i když vede poměrně prudce přímo do kopce.

Výšlap na Velký Javorník
Cesta na Javorník není nijak náročná

Na vrcholu Velkého Javorníku pak stojí turistická chata a to už od roku 1935. Nebyla však první chatou tady postavenou, tou se stala už v roce 1895 útulna, kterou nechal na své náklady postavit arcibiskup Theodor Kohn a o dva roky později ji dal k dispozici Pohorské jednotě Radhošť. Útulna bohužel v roce 1915 úplně vyhořela. Na začátku 40. let začala Pohorská jednota Radhošť uvažovat o opětovném postavení chaty na vrcholu Velkého Javorníku a v roce 1935 se jim zrealizovaný plán podařilo dokončit. Chata slouží k občerstvení turistům dodnes denně kromě pondělí, nenabízí ale ubytování.

Rozhledna Velký Javorník stojí na vrcholu teprve od poloviny roku 2013, kdy byla dokončena a otevřena veřejnosti. Tato celodřevěná stavba je vysoká 25 metrů a výhledy nabízí rovnou ze dvou vyhlídkových plošin. Uvidíte jako na dlani vrcholy Beskyd jako Lysou Horu, Radhošť, Smrk nebo Kněhyně, údolí Frenštátské brázdy, Podbeskydskou pahorkatinu a za dobrého počasí i Jeseníky, Moravské vrchy či Ostravsko. Vidět jsou také města jako nedaleký Štramberk a jeho slavná Štramberská trúba, Frenštát pod Radhoštěm a někdy i Ostrava. Rozhledna je celoročně volně přístupná. Na vrcholu se nachází také rampa pro vzlet paraglidů, protože právě Velký Javorník je velmi oblíben příznivci závěsného létání.

rozhledna
Z rozhledny na Javorníku máte Beskydy jako na dlani

Na severozápadním svahu hory se nachází přírodní památka Velký Kámen. Ve starých bukových lesích se tu nachází zajímavé skalní útvary a rozeseté velké balvany, které vznikly erozí pískovcového podloží. Dříve se i tato část lesů hospodářsky využívala, přesto tu je les zachovalý prakticky v původní přírodní podobě. V oblasti Velkého Javorníka se jedná se stářím 180 let horních vrstev o jeden z nejstarších přírodních lesů. Na jihozápadním svahu Velkého Javorník pramení řeka Jičínka, jeden z přítoků řeky Odry.

Ať se vydáte na horu Velký Javorník z kteréhokoliv směru, jistě potkáte a uvidíte mnoho zajímavého.

Zanechat komentář

SLEVA 30%

Apartmán DELUXE 1240 Kč / noc! Apartmán COMFORT 1030 Kč / noc! Při rezervaci napište do poznámek slevový kód OGAREK. Akce platí do 20.12.2021

Více informací