Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ukázky lidových řemesel a kapela Fleret ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Dne 1.8.-2.8. 2015 v 9.00hod se v areálu Dřevěného městečka uskuteční tradiční 25. ročník setkání místrů starých řemesel pod názvem ,,Dny řemesel a setkání kovářů“.  Návštěvníci se mohou těšit zejména na ukázky prací více než 150 řemeslníků – na okolo 60 kovářů, dále na kameníky, klempíře, bednáře a další. K vidění budou také staré profese při zpracování a opracování dřeva – výroba štípaných plotů, sudů, žebříků, sudů, oken a dveří, loukoťových kol a násad do různého nářadí.  Sjedou se kováři z celé České republiky, jenž budou po celé dva dny předvádět různé techniky zpracování železa na mnoha výhních a kovadlinách.

Přivítáme zde určité členy představenstva a také regionální zástupce Společenstva uměleckých kovářů, Zámečníků a podkovářů Čech, Moravy a Slezska.  Naši mistři řemeslníci vám názorně převedou výrobu ručně štípaného šindele, pokrývaní střech, výrobu cihel a kachlí, či opracování kamene. Pro děti do turistických deníčků bude připraveno razítko s logem programů. V Radnici bude možné vidět mistra stavitele konzultovat a projektovat stavební výkresy se svým kreslířem. Bude se jednat konkrétně o obnovu jídelny Libušín.

kováři

Pro zpestření programu jsou připraveny ukázky drátování, práce košíčkáře, hrnčíře, klempíře, soustružníka a kartáčníka. Mimo jiné si budete moci sami vyzkoušet některé z řemesel jako jsou oplétání demižónů, práce na tkalcovském stavu či pletení slaměných ošatek. Děti si budou moci postavit dřevěnici a zasoutěžit si na velkém palouku Dřevěného městečka. Svoji zručnost budou moci malí i velcí vyzkoušet zejména v sekání, řezání, zatloukání hřebíků, v jízdě na dřevených koníčcích či při zdobení perníčků. Rozhodně nebudou chybět ani ukázky sokolíků s dravci.

Ve stáncích lesů ČR bude probíhat vědomostní soutěž s lesnickou tématikou. Pro soutěžící budou přichystány bohaté odměny. Můžete se také těšit na podkování koní ve fojtském dvoře a výrobu podkov. Ve vestibulu Janíkovy stodoly bude otevřena výstava kovářských prací z minulých let.  Sobotním den bude vás bude provázet dechová hudba GALIČKA. Od 15.00 se můžete těšit na folklorní soubor písní a tanců DREVÁR, která vystoupí v komorním amfiteátru Dřevěného městečka. Nedělním dnem vás bude provázet dudácká muzika HUDCI Z PASEK.

Od 15.00 se můžete těšit vizovickou kapelu FLERET, která vystoupí na komorním amfiteátru Dřevěného městečka.

Ke skvělé podívané budou připraveny unikátní benzínové motory, které budou pohánět štípačku a cirkulárku. Dále bude v provozu stodvacetiletý parní stroj.

Ve stáncích bude prezentována výroba různých druhů bižuterie, výrobků z včelího vosku, štípaných holubiček, keramického pečiva, malování na skle anebo zdobení a vytlačování perníků.

Pořad je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a ve spolupráci s Lesy ČR, s.p., – Lesní správa Rožnov pod Radhoštěm.

VSTUPNÉ NA AKCI:

základní: 100,- Kč/osoba; snížené: 80,- Kč/osoba

dětské: 50,- Kč/osoba; rodinné: 200,- Kč/rodina

Předpokládaný konec programu v Neděli, 19.00hod

Leave a Comment

0/5

X