Přeskočit na obsah Přeskočit na postranní panel Přeskočit na zápatí (patičku)

Stavění máje ve Valašském muzeu

Lidová slavnost Stavění máje je tradičním českým svátkem, který se slaví každoročně na konci dubna. Jedná se o slavnost spojenou s jarem a obnovou přírody. Hlavní součástí oslav je stavba máje, která představuje symbolické vyjádření obnovy života a obnovení lásky mezi mužem a ženou. Této lidové slavnosti se můžete zúčastnit pokud navštívíte Dřevěné městečko 1. května od 14:00.

Přijďte přivítat jaro do Valašského muzea. Připraven je také doprovodný program v podání lidových souborů.

Stavba máje spočívá v tom, že se na návsi nebo v parku postaví stožár a na jeho vrchol se umístí větve stromů a květiny, často doplněné stuhami, mašlemi a dalšími dekoracemi. Poté se kolem máje tančí a zpívá, tradičními písněmi a jídly se oslavuje a slaví.

Stavění máje má kořeny v pohanských tradicích a bylo přijato do křesťanského kalendáře jako svátek sv. Floriána, patrona hasičů. V současné době je slaveno hlavně v obcích a městech na venkově, ale i v některých částech měst.

Zanechat komentář

SLEVA 30%

Apartmán DELUXE 1240 Kč / noc! Apartmán COMFORT 1030 Kč / noc! Při rezervaci napište do poznámek slevový kód OGAREK. Akce platí do 20.12.2021

Více informací